ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

تغییرات طبیعی بدن در دوران بارداری

 تغییرات طبیعی بدن در دوران بارداری

 

علاوه بر تغییراتی که اختصاصاً در تشخیص بارداری مورد استفاده قرار می گیرند، تغییرات زیر نیز در دوران بارداری دیده می شود که در مراقبت از مادران باردار باید به آنها توجه نمود و در موارد ضروری به پزشک مراجعه شود.

 

ترش کردن معده یا سوزش معده: این وضعیت، با احساس سوزش در بالای شکم که در اثر اختلال دستگاه گوارش و برگشت اسید معده به لوله مری به وجود می آید، همراه است. در این موارد باید از پرخوری، تند غذا خوردن و مصرف غذاهای دیرهضم خودداری کرد.

 

نفخ: اتساع معده و روده ها و در نتیجه بزرگ شدن شکم را در اثر جمع شده گاز «نفخ» می گویند. از دلایل این امر، فشار رحم بر روده هاست. در این مورد مادر باردار باید از خوردن غذاهایی که سبب نفخ می شود (مثل حبوبات، پیاز، سیر، کلم و ...) خودداری کند.

 

یبوست: بسیاری از مادر هایی که در حالت عادی، اجابت مزاج طبیعی دارند، در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی و فشار رحم بر روده ها، دچار یبوست می شوند. به کار بردن دستورات زیر تا حدودی به رفع یبوست کمک می کند:

نوشیدن یک لیوان آب سرد به طور ناشتا

مصرف بیشتر مایعات در طول روز مخصوصاً در هوای گرم

اضافه کردن روغن زیتون به غذای روزانه

مصرف روزانه سبزیجات خام

 

افزایش وزن: میزان افزایش وزن مطلوب در دوارن بارداری ارتباط مستقیمی با وزن پیش از بارداری مادر یا به عبارتی ذخائر چربی بدن او دارد. امروزه میزان افزایش مطلوب با توجه به نمایه توده بدن (Body Mass Index, B.M.I) توصیه می شود که در جدول زیر این میزان برای مادران با وزن های مختلف آورده شده است.

 

میزان افزایش وزن در طی دوران بارداری

وضعیت ذخایر چربی بدن پیش از بارداری

نمایه توده بدن

میزان توصیه شده افزایش وزن در طی دوران بارداری (کیلوگرم)

لاغر

کمتر از 18.5

12.5-18

طبیعی

18.5-24.9

11.5-16

اضافه وزن

25-29.9

7-11.5

چاق

بیشتر از 30

کمتر از 7

 

گرفتگی عضلات: در روزهای آخر بارداری، گرفتگی عضلات پشت و ران ها شایع است. این ناراحتی در اثر بزرگ شدن رحم و به عقب برگشتن ستون فقرات کمر ایجاد می شود و در حالت ایستاده فشار بیشتری به عضلات پشت و ران ها وارد می آید. بهترین راه درمان، استراحت است. پوشیدن کفش پاشنه کوتاه و ماساژ عضلات در کم کردن درد و گرفتگی عضلات موثر است.

 

تنگی نفس: نیاز شدید بدن به اکسیژن و فشار رحم بر ریه ها و قلب، در دوران بارداری، خصوصاً در ماه های آخر آن، باعث بروز «تنگی نفس» در مادر باردار می شود که در صورت شدت بیش از حد، مراجعه به پزشک الزامی است.

 

بی خوابی: گرچه در اوایل بارداری خواب آلودگی شایع تر است ولی در اواخر بارداری بی خوابی بیشتر دیده می شود. حرکات جنینی، تنگی نفس، دردهای عضلانی و فکر و خیال و نگرانی مادر برای زایمان، ممکن است دلایل این بی خوابی باشند. قدم زدن در هوای آزاد، گرفتن دوش آب گرم، نوشیدن شیر گرم قبل از خواب به برطرف کردن بی خوابی کمک می کند.

 

همورئید: به علت فشار رحم بر وریدهای لگنی و توقف خود در آنها، بخصوص در ماه های آخر بارداری، وریدهای انتهای راست روده متسع شده، ممکن است از مقعد بیرون بزند که به آن همورئید (بواسیر) گفته می شود.

 

واریس: این عارضه، به علت اختلال در بازگشت خون از اندام های پایین به وجود می آید و در این حالت وریدهای پا دچار پیچ خوردگی شده، ایجاد ناراحتی می نماید. استراحت و قرار دادن پا در سطحی بالاتر از سطح بدن و پوشیدن جوراب های مخصوص، به برطرف شدن درد کمک می کند.

 

تکرار ادرار: این امر، به علت فشار رحم بر مثانه و به دلیل کم شدن حجم مثانه، ایجاد می شود. چنانچه تکرِر ادرار با سوزش، خارش، تب یا درد همراه باشد احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری وجود دارد که در این صورت، باید به پزشک مراجعه نمود.

 

زیاد شدن ترشحات واژن: در اوایل دوران بارداری و پس از آن، میزان ترشحات واژن افزایش می یابد. این ترشحات معمولاً سفید رنگ یا بی رنگ و بدون بو است. در صورتی که ترشحات زرد یا مایل به سبز باشد و ایجاد سوزش و خارش بنماید مراجعه به پزشک ضروری است.

 

خستگی و خواب آلودگی: معمولاً در اوایل دوران بارداری، عده ای از زنان دچار حالت خستگی زیاد و خواب آلودگی می گردند. در این حالت، افزودن بر ساعت استراحت مادران باردار، بسیار مفید است.

 

افزایش بزاق: در گروهی از مادران باردار ترشح بزاق به مقدار زیاد ایجاد می شود که سبب ناراحتی آنان می گردد. این حالت بعد از مدتی، خود به خود بهبود می یابد.

 

منبع: بهداشت مادر و کودک، رشته کودکیاری، احمدرضا زمانی، عزیزالله باطبی

 

 مطالب مربوط به بارداری 

 

مطالب مربوط به نوزاد 

 

مطالب مربوط به کودک

 

بالا