ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

مشاوره ژنتیک چیست؟

 مشاوره ژنتیک چیست؟

 

مشاوره ژنتیک (Genetic Counseling) روندی است که طی آن آموزش هایی راجع به موقعیت های موروثی و بیماری هایی که ممکن است بر روی فرزندان آینده اثر بگذارد به خانواده ها داده می شود.

 

لازم است  هر زوج قبل از آنکه تصمیم قطعی به ازدواج بگیرند، مشاوره ژنتیک انجام دهند. این امر به آنها امکان خواهد داد تا در صورتی که این ازدواج باعث متولد شدن کودکان بیماری می شود از آن صرف نظر کرده و از احساس گناهی که یک عمر دامنگیر آنها خواهد شد رهایی یابند.

ضروری است هر زوج قبل از ازدواج از سلامت جسمی خویش اطمینان حاصل کنند. این امر با انجام چند آزمایش میسر می شود که مهمترین آنها عبارتند از: آزمایش خون از نظر گروه خونی و عدم وجود کم خونی و آزمایش عدم ابتلا به بیماری های مقاربتی و نیز عدم اعتیاد.

به علت خسارات هنگفتی که بیماری تالاسمی ماژور به خانواده ها و جامعه وارد می کند و نیز عوارض روانی و اجتماعی ناشی از ابتلاء فرزندان به یک بیماری مزمن و تقریباً لاعلاج سبب شده است که تشخیص ژن بیماری تالاسمی در زوجین قبل از ازدواج به طور اجباری از سال 1378 در کشور انجام گیرد.

لازم است همه دختران قبل از ازدواج بر علیه بیماری کزاز ایمن شده باشند. این امر، با واکسیناسیون کزاز حاصل می گردد.

اما به طوری که آمار نشان می دهد تنها انجام آزمایش و اطلاع یافتن زوجین از وجود ژن بیماری در خود، سبب انصراف آنها از ازدواج نمی گردد. مسایل مهمی مانند محذورات اخلاقی، فرهنگی، تعصبات قومی و طایفه ای سبب می شود که زوجین با وجود اطلاع از عوارض ازدواج و تولد فرزندان بیماری حاضر به انصراف از ازدواج نمی شوند.

به نظر می رسد انجام اقدامات فرهنگی و ایجاد آمادگی ذهنی طولانی مدت برای افراد جامعه برای ایجاد انصراف ازدواج های پرخطر بهداشتی کارسازتر باشد. امروزه مراکز بهداشتی درمانی کشور این امکان را فراهم کرده اند که زوج های در شرف ازدواج، مسایل اساسی زناشویی خود را با حضور در کلاس های آموزشی، بیاموزند. باید زوج های جوان را تشویق کرد تا با شرکت در این کلاس ها، با آگاهی بیشتری زندگی مشترک خویش را آغاز نمایند.

 

منبع: بهداشت مادر و کودک، رشته کودکیاری، احمدرضا زمانی، عزیزالله باطبی

 

مطالب مربوط به بارداری

مطالب مربوط به نوزاد

مطالب مربوط به کودک

 

بالا