ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

دلایل کم و ناکافی بودن شیر مادر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 دلایل کم و ناکافی بودن شیر مادر

 

دلایل کم و ناکافی بودن شیر مادر

1- بی میلی مادر به شیر دادن: یکی از دلایل علل شایع کم شدن شیر و بالاخره قطع شیر مادر، بی میلی مادر به شیر دادن است.

 

2- تصورات غلط در مورد شیر دادن: بعضی از مادران اظهار می دارند که «شیرمان مانند آب است» و به همین جهت تمایل ندارند که به کودک شیر بدهند. درست است که قسمت اول شیر بعضی از مادران آبکی است، ولی قسمت آخر شیر که چربی زیادتری دارد، غلیظ است. اگر رژیم غذائی مادر کافی باشد، در مجموع تمام شیر تولید شده دارای چربی در حد طبیعی خواهد بود.

عده ای دیگر تصور می کنند شیرشان سنگین و قوی است یا جیوه دارد. اگر مادری غذای طبیعی و معمولی مصرف کند، شیر طبیعی خواهد داشت. بعضی از مادران به علت کار کردن در خارج از خانه و در نتیجه خستگی و نگرانی، شیر کمی دارند و مادر تصور می کند که دیگر نمی تواند به کودک خود شیر بدهد و او را از شیر خود محروم می کند.

3- تخلیه نکردن کامل پستان ها و علل دیگر: تخلیه نکردن کامل پستان ها سبب کم شدن شیر مادر می گردد. عواملی که سبب تخلیه نشدن کامل پستان ها می گردد، عبارت است از: بزرگ شدن پستان ها، زخم نوک پستان ها و مواظبت نکردن از آنها، نوک پستان فرو رفته، نگه داشتن نوزاد به پستان به مدت طولانی، فواصل زیاد و طولانی میان دفعات شیر دادن نوزاد، سستی و بی حالی نوزاد به صورتی که نوزاد نتواند مک بزند و بالاخره دادن شیر خشک با بطری (اگر در سه چهار روز اول تولد شیر دیگری مانند شیر خشک با بطری شیرخوری به نوزاد داده شود، نوزاد به سینه مادر مک نخواهد زد). همه این عوامل سبب می شود که نوزاد به پستان ها مک نزند و پستان کاملا تخلیه نشود.

خستگی، نگرانی و هیجانات ناشی از محیط خارج یا داخل خانه، سبب کاهش شیر مادر می گردد. کشیدن سیگار و مصرف قرص های پیشگیری از حاملگی نیز در کم شدن شیر اثر دارد.

منبع: من و کودک من، جواد فیض

 

 

همچنین مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

مراحل رشد نوزاد، از تولد تا شش ماهگی 
وقت آزاد و اوقات فراغت در ابتدای تولد نوزاد برای پدر و مادر
غذاهای نامناسب برای دوره شیردهی
بالا