ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

لجبازی و مخالفت در کودکان

 

لجبازی و مخالفت در کودکان

 

در فاصله بین 2 تا 3 سالگی، نشانه هایی از منفی کاری و سایر تنش های درونی در کودکان دیده می شود. احتمالاً هنگامی که کودک شما پانزده ماه بود، کج خلقی و رفتارهای منفی کارانه را در او مشاهده کرده بودید و در نتیجه، رفتار او در این سن، چیز جدیدی نیست، ولی این اخلاق پس از دو سالگی به نهایت خود می رسد و شکل جدیدی پیدا می کند. یک کودک یک ساله فقط با پدر و مادرش مخالفت می کند، اما کودک دو و نیم ساله حتی با خودش هم لج است! او ابتدا وضعیت دشواری را سپری می کند تا تصمیمش را بگیرد و بعد دلش می خواهد آن تصمیم را عوض کند. او مثل کسی رفتار می کند که خیلی به او ریاست کرده اند و این احساس را حتی زمانی که سعی می کند به دیگران ریاست کند، دارد. او اصرار دارد که کارها را به شیوه خود و همان گونه که دقیقاً همیشه انجام می داده، انجام دهد و اگر کسی در یکی از کارهای او دخالت کند و یا اسباب بازی های او را مرتب کند، عصبانی خواهد شد.

 

فطرت کودک در فاصله دو و سه سالگی، ظاهراً او را وادار می کند که همه چیز را برای خود بخواهد و در مقابل فشار دیگران مقاومت کند. تلاش برای جنگیدن در این دو جبهه، آن هم بی آنکه در این دنیا تجربه ای کسب کرده باشد، کودک را از درون تحت فشار قرار می دهد. به همین دلیل است که کنار آمدن با کودک دو سه ساله، بسیار کار دشواری است.

کار پدر و مادر این است که چندان با او کاری نداشته باشند و تا هر جا که امکان دارد، کودکان را به حال خود بگذارند تا کارها را به شیوه خود انجام دهند. هنگامی که فرزندتان می خواهد در لباس پوشیدن و لباس کندن کمک کند، جلوی او را نگیرید. استحمام او را زودتر شروع کنید تا وقت داشته باشد این سو و آن سو برود و لگن حمامش را بشوید و بسابد! در هنگام غذا خوردن، بگذارید خودش غذا بخورد و وقتی سیر شد، بگذارید از پشت میز برخیزد. هنگام خواب، بیرون رفتن از خانه یا برگشتن در حالی که درباره موضوعات جالب با کودک صحبت می کنید، او را راهنمایی کنید که کارش را درست انجام دهد. همه کارها را بی آنکه مشکلی پیش بیاید، انجام دهید.

هدف این است که اجازه ندهید تبدیل به یک طغیانگر کوچک شود، ولی دلیلی ندارد که سر مسائل کوچک حرص و جوش بخورید.

هنگامی که مادر، محدودیت های محکم، مستمر و منطقی را اعمال می کند، رفتار بچه های دو ساله بهتر می شود. کلید قضیه این است که این محدودیت ها را با دقت انتخاب کنید. دقت کنید که اگر بیشتر از بله، نه بگویید، احتمالا محدودیت های بیش از اندازه ایجاد کرده اید. جر و بحث با یک کودک دو ساله، حقیقتاً خسته کننده است، بنابراین نیروی خود را برای زمانی پس انداز کنید که موضوع واقعاً مهم باشد. موارد ایمنی، از جمله درست نشستن در صندلی ماشین، واقعاً مهم است، ولی دستکش به دست کردن در یک روز سرد، شاید آنقدرها مهم نباشد (می توانید دستکش ها را در جیب پالتوتان بگذارید و هر وقت دست های کودک دوساله تان سرد شد، آنها را بیرون آورید).

 

منبع: تغذیه، تربیت و مراقبت از کودک، بنیامین اسپاک، کبری قیصری، نشر معیار علم

 

بازی و دعوای کودکان با یکدیگر
چگونه بچه ها را به علم و دانش علاقه مند کنیم؟
حسادت کودک به نوزاد جدید
بالا