ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

بازدیدگنندگان گرامی، بخش دانلود موسیقی به سایت اضافه شد.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

چگونه بچه ها را به علم و دانش علاقه مند کنیم؟

مطالب بسیار زیبا و تامل برانگیز از یک ستاره شناس سرشناس (مثل پروفسور سمیعی خودمون) در برنامه big think

 

 

برای دانلود فیلم اینجا کلیک نمایید

 

 

پدر و مادرها معمولا از من سوال می کنند که چه توصیه ای میتونم بهشون بکنم تا بچه هاشون به علم و دانش علاقه مند بشن،من فقط یک توصیه بیشتر ندارم،از سر راهشون برید کنار.

بچه ها کنجکاو به دنیا می آیند، همین و تمام! برای من مهم نیست وضعیت مالی شما چیه، برای من مهم نیست اهل کجا هستین، کدوم شهر یا کشور.

اگر بچه هستی، درباره محیط اطرافت کنجکاو هستی. زیر سنگ ها رو نگاه می کنی، برگ درختارو تکون میدی، گلبرگ گل ها رو می کنی، داخل اشیاء رو نگاه می کنی!

کارهایی می کنی که نظم زندگی بزرگترها رو به هم می زنه. حالا بزرگترها چیکار می کنند؟ میگن که گلبرگ گل ها رو نکن، پول دادم برای گل ها. با تخم مرغ ها بازی نکن، می شکنند. نکن ...

 همش نهی می کنند.

سال اول زندگیشون یادشون می دیم حرف بزنن و راه برن، اما بقیه زندگیشون بهشون می گیم خفه بشن و بشینن سر جاشون!

پس از سر راهشون برید کنار!

یه چیزایی کنار دستشون بذارید که کمکشون کنه اکتشاف کنن، چرا یه دوربین دو چشمی براشون نمی گیرید؟ فقط کافیه همین جوری یه گوشه ای بذاریدش، بعد خودتون می بینید که خود بچه ها یه روز برمی دارنش. بعد ببینید که باهاش چیکار میکنن، باهاش شروع می کنن به دید زدن اطراف. هر کاری باهاش می کنن.

مثلا من خودم، وقتی یازده سالم بود، یه دوربین دو چشمی داشتم و با اون به ماه نگاه می کردم. ماه نه تنها بزرگتر شد، بلکه بهتر هم شد. کوه ها و دره ها و حفره ها و سایه ها، ماه برام یهو زنده شد. با یه دوربین ساده، یه آدم دیگه ای شدم. فقط با یه دوربین ساده ای که باهاش اون بالاهارو دیدم (توضیح: این شخص بزرگترین ستاره شناس آمریکاست). برای بچه های توی شره نیویورک خیلی سخته، چون به سمت بالا که نگاه می کنن فقط ساختمون ها و آسمان خراش هارو می بینن، البته اولین فکری که به ذهنت می رسه اینه که خونه مردم رو دید بزنی! اما بعد از یه مدتی میری سراغ چیزای اصلی.

اون دوربین بود که من رو به جهان هستی متصل کرد، که شاید همین تاثیر رو روی یه بچه دیگه هم داشته باشه.

 

 

 

 

 

بالا